• JAK PRACOVAT V HORKU A JAK CHLADIT KONĚ

    Jak s koněm pracovat během horkých letních dní, aby se nepřehřál? Tady je pár jednoduchých zásad, co udělat před ježděním, během něho a po něm i jak koně ochladit.

    Je možné koně udržet během horkých dní v intenzivním tréninku? Nehrozí koni nebezpečí přehřátí nebo dehydratace? Jak v případě potřeby účinně ochladit koně? Možná si v horkých letních dnech kladete podobné otázky. Samozřejmě na ně neexistuje jednoznačná odpověď, neboť každý kůň je jiný, je v jiné kondici, a i představy jezdců o tom, co je intenzivní práce, se liší.

    Kdo může a kdo ne

    • Naprostým základem pro práci nejen v horku je dobrý zdravotní stav a dobrá kondice.
    • V horku by neměli pracovat koně nemocní, staří, podvyživení nebo koně s nadváhou, březí a kojící klisny, koně v rekonvalescenci a koně po očkování.

    Stejně jako je možné zvyknout si na chlad díky otužování, obdobně je možné přivyknout horku a práci ve vyšších teplotách. Takže, kdo chce během léta jezdit, měl by už na jaře pravidelně pracovat a zvykat si tak na postupně se zvyšující teploty. Ideální je chodit jezdit v časech, kdy je teplota nejvyšší, případně když svítí sluníčko. Stejně jako přivykne zvyšujícím teplotám kůň, přivykne i jeho jezdec. S pravidelnou prací přijde i lepší fyzická kondice, která je pro úspěšné zvládání letních veder nesmírně důležitá.

    V horkých dnech se snažte posunout ježdění do časných ranních hodin nebo naopak do pozdního večera.

    Práce v horku

    „Horko“ závisí nejen na samotné teplotě, ale i na vlhkosti a proudění vzduchu. Určitá teplota s nižší vlhkostí vzduchu bude přijatelnější než stejná teplota s vysokou vzdušnou vlhkostí. Větřík ochlazuje. Nezanedbatelné je i samotné sluneční záření. Je velký rozdíl pracujete-li na přímém poledním slunci nebo jste ukryti ve stínu stromů či haly. Stejně jako lidé, každý kůň vnímá horko jinak. Jsou koně, kteří si i práci v horku vcelku užívají a nečiní jim zvláštní potíže. Takže teplota, kterou odečtete na stupnici teploměru, není úplně směrodatná. Ke každému koni je potřeba přistupovat individuálně.

    Vytažení kožní řasy na krku koně.
    Vytažení kožní řasy na krku koně ukáže rychle na stav hydratace.

    Přehřátí – jak ho poznat

    Nejsnáze zjistíte, že se kůň přehřál, pomocí změření teploty. Ideální je, když znáte normální tělesnou teplotu svého koně. Tu zjistíte pravidelným měřením v době, kdy je kůň v klidu a není mu horko. Normální tělesná teplota v klidu by měla být do 38 °C, během fyzické aktivity se může zvednout až o dva stupně. Překročí – li tělesná teplota 40 °C, lze předpokládat, že je kůň přehřátý. Přehřátí lze zjistit i bez teploměru. K varovným příznakům přehřátí patří v první řadě neochota spolupracovat, neklid, únava, dále otupělost, intenzivní dýchání a červené sliznice. I jen při podezření na přehřátí je potřeba koně co nejrychleji ochladit.

    Jak předcházet přehřátí

    Jak už bylo řečeno, základem je vynikající zdravotní stav a kondice vašeho koně. Když se chystáte na závody, dlouhou vyjížďku nebo náročný trénink, pamatujte na to, že horko může výrazně oslabit koně a snížit jeho výkonnost. V letních parnech tedy není rozumné po koni požadovat maximální výkony. Tímto přístupem získáte potřebnou rezervu a můžete si být jisti, že kůň všechno zvládne ve zdraví, i když teploty na teploměru šplhají do výšin.

    Nesmíme zapomenout ani na psychické vypětí, které rovněž snižuje odolnost koně vůči horku. Mezi hlavní stresové faktory patří přeprava, manipulace, závody, výstavy nebo neznámé prostředí. Stres může negativně ovlivnit krevní oběh, což samo o sobě zhoršuje schopnost koně se ochlazovat. Nadměrné pocení, které stres často doprovází, může vést k významné ztrátě tekutin a elektrolytů. V kombinaci s přehřátím to může způsobit nebezpečnou dehydrataci. Proto je klíčové zajistit dostatečný příjem tekutin nejen před zátěží a během ní, ale i po jejím skončení.

    Nebezpečí plynoucí z přehřátí

    Přehřátí u koní může mít závažné zdravotní důsledky

    1. Dehydratace může negativně ovlivnit všechny tělesné funkce a je životu nebezpečná.
    2. Úpal je vážný stav způsobený nadměrným vystavením vysokým teplotám a může vést k selhání orgánů.
    3. Problémy s krevním oběhem, protože tělo koně se snaží ochladit zvýšeným prokrvením kůže, což může způsobit snížení průtoku krve do životně důležitých orgánů.
    4. V důsledku dehydratace a narušené rovnováhy elektrolytů může dojít k selhání ledvin, což je vážný stav ohrožující život koně.
    5. Přehřátí může vést i ke kolice.
    6. Ztráta elektrolytů může způsobit svalové křeče.
    7. V extrémních případech může přehřátí způsobit celkový kolaps koně. Toto je kritický stav, který vyžaduje okamžitou veterinární pomoc.
    Mytí nohou koně.
    S chlazením začněte od zadních nohou. Lépe je používat vlažnou vodu než vodu vyloženě studenou.

    Jak schladit koně

    • Je potřeba ihned ukončit práci, koně je nutné odvést ze sluníčka, dopřát mu stín, vodu a chladit ho, dokud teplota neklesne na teplotu normální, tedy pod 38 °C.
    • Je vhodné chladit vlažnou vodou. Vodou z hadice můžete ostříkat nohy, ideální je začít u zadních nohou.
    • U přehřátých koní se doporučuje krk a hlavu chladit jen namočenou houbou. Důležité je vodu ze srsti stáhnout stěrkou a celý postup opakovat do ochlazení na normální teplotu.

     

    Chyby při chlazení koně

    Vyvarujte se použití příliš studené nebo ledové vody. Moc studená vody by byla pro koně nepříjemná. Rychlé ochlazení by mělo za důsledek reflexní stažení kožních kapilár. V takovém případě by se horká krev doslova „uzamkla“ v hloubi těla neproudila by do kůže, kde by se mohla ochladit.

    Druhou častou chybou je ponechání přebytečné vody v srsti koně. Vodu je potřeba vždy stáhnout stěrkou, protože jinak se voda ohřeje a ochlazení bude opět výrazně pomalejší.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top